W związku z decyzją abpa Adama Szala i zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aby w najbliższym czasie pozostać w domu, Radio FARA przeprowadzi w dniach 14- 15 marca 2020 r. następujące transmisje:
14 marca 2020 r., sobota
17:00 – Transmisja radiowo-telewizyjna Mszy Świętej i nabożeństwa maryjnego z kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Marcina w Komborni
15 marca 2020 r., niedziela
9:00 – Na prośbę Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce Radio FARA przeprowadzi transmisję NIEDZIELNEJ ŚWIĘTEJ LITURGII z Soboru św. Jana Chrzciciela, archikatedry obrządku greckokatolickiego w Przemyślu
11:00 – Transmisja Mszy Świętej z kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, której przewodniczyć będzie abp Adam Szal
17:00 – Transmisja Gorzkich Żali z kościoła pw. św. Stanisława Biskupa w Łańcucie
18:00 – Transmisja Mszy Świętej z kościoła pw. św. Stanisława Biskupa w Łańcucie
Msza święta przeżywana w łączności duchowej (w domu) poprzez transmisję medialną.
- Wyciszenie i duchowa łączność z kapłanem i ludem zgromadzonym w miejscu transmisji(wyciszenie/wyłączenie telefonu, nie spożywanie posiłków, nie może to być tylko wysłuchanie Mszy Świętej bez aktywnego uczestniczenia w niej).
- Transmisja musi odbywać się na żywo (aktualnie wydarzenie. Nie może być to nagranie Mszy, która kiedyś się odbyła).
- Zjednoczenie i pełne, aktywne uczestnictwo
- Nasze postawy, gesty i słowa powinny być takie same, jak w przypadku uczestnictwa w kościele (uczestniczenie: postawa stojąca, siedząca i klęcząca),
- W czasie Komunii udzielanej wiernym, należy przyjąć Komunię świętą duchową (duchowe zjednoczenie z Chrystusem).
Komunia święta duchowa
Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.
Jak ją przyjąć?
Sam „sposób” przyjęcia komunii duchowej może być bardzo prosty i mieć formę krótkiej modlitwy czy wręcz aktu strzelistego. Na przykład: „Wierzę, Jezu, że jesteś rzeczywiście obecny w Eucharystii. Kocham Cię! Żałuję za grzechy, którymi Cię obraziłem. Przyjdź do mojego serca, oddaję Ci się cały! Nie pozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie!” – albo i jeszcze krócej.
Oczywiście warto zadbać, by dokonywało się to w spokoju i skupieniu, z szacunkiem właściwym randze tego, co ma się dokonać. Wcale nie od rzeczy byłoby uklęknąć, przyjąć odpowiednią postawę ciała wyrażającą cześć, miłość, szacunek.
Można aktowi komunii duchowej nadać formę swoistej „liturgii”: wzbudzić akt żalu (zakończony choćby „spowiedzią powszechną” lub „Panie, zmiłuj się”), przeczytać fragment Ewangelii (na przykład ten przypadający na dany dzień), pomodlić się Modlitwą Pańską, odmówić „Baranku Boży…” i następnie w największym możliwym skupieniu zaprosić Jezusa do swojego serca. Ale komunia duchowa może być nieraz aktem bardzo krótkim, „szybkim” a niemniej intensywnym, gdy w obliczu trudności, niebezpieczeństwa chcę jeszcze ściślej zjednoczyć się ze Zbawicielem.