Tam na wzgórzu wśród skał,
Stary krzyż ongiś stał,
Symbol hańby, cierpienia i mąk.
Lecz ja kocham ten krzyż,
Gdzie mój Zbawca i Mistrz,
Swym oprawcom oddał się do rąk.
(słowa piosenki religijnej).
Ten dzień także nie będzie taki jak zawsze, jak dotąd. Na nabożeństwie nadal obowiązują nas wszystkie ograniczenia związane z epidemią.
Jednak zróbmy wszystko, aby nie był to dla nas kolejny, szary dzień.
Wielki Piątek to nie dzień pogrzebu Pana Jezusa. W dniu dzisiejszym świętujemy zwycięską śmierć Pana Jezusa, pierwszy akt Paschy. Świętujemy przejście Chrystusa poprzez śmierć, do nowego życia. O tym właśnie przypominać będą nam wszystkie elementy Liturgii Męki Pańskiej.
Celebrujemy zwycięską śmierć Jezusa na drzewie krzyża.
Kapłani i diakoni na początku liturgii będą w geście prostracji (leżenia krzyżem), uniżenia i pokory wypraszać Bożego Miłosierdzia. Będziemy się także podczas modlitwy powszechnej modlić się w intencji wszystkich parafian, a także całego kościoła powszechnego. Na końcu liturgii Pan Jezus zostanie przeniesiony do symbolicznego grobu, gdzie będziemy mogli Go adorować ukrytego pod postacią chleba.
Jak ten wyjątkowy dzień przeżyć duchowo w naszych domach?
- Ustawmy krzyż. Niech on nam towarzyszy i motywuje nas do postaw miłości i wyrozumiałości wobec siebie nawzajem.
- zadbajmy o przestrzeganie postu ilościowego i jakościowego.
- Droga krzyżowa – Na stole przykrytym obrusem można postawić krzyż, świece i wspólnie trwać na modlitwie. Nabożeństwo to może być sprawowane bądź rano, czy o godzinie 12, czy 15.
- Koronka do Miłosierdzia Bożego. Wielki Piątek to pierwszy dzień nowenny przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Postarajmy się o modlitwę rodzinną koronką.
- Wspólne obejrzenie filmu „Pasja”.
- modlitwa poprzez transmisję radia Fara i telewizji internetowej Fara tv.
- Zjednoczenie duchowe podczas Komunii świętej poprzez przyjęcia Komunii Świętej Duchowej w czasie trwania transmisji nabożeństwa.
Jeśli przybliżymy się do krzyża to pamiętajmy, że ostatnim słowem Chrystusa jest poranek zmartwychwstania. Jednak nie będzie mojego zmartwychwstania, moje Wielkanocy, jeśli wcześniej nie przybliżę się do krzyża i nie zjednoczę się z Chrystusem.
W naszych domach z pewnością można znaleźć niejeden straty krzyż. poszukajmy dziś krzyża, poszukajmy Chrystusa, poszukajmy samych siebie.
opracował ks. diakon Paweł